Texas Old Time Fiddlers Association

    Howdy!


Welcome to the Texas Old Time Fiddlers Association official website.


Founded in 1973, the Texas Old Time Fiddlers Association (TOTFA) exists to promote and preserve Texas Style fiddling as a traditional artform. By hosting fiddling events such as contests and conventions, we hope to raise awareness of our unique historic style of music.


Always happy to see friends new and old, we hope to see you at the events shown below.


    2023 Event Schedule



TOTFA February Workshop
Temple, TX


Saturday, February 4th, 2023
Moffat Community Center
13410 Kuykendall Mountain Rd
Temple, TX 76502


Price: $50 per student


What is included:
4 separate hour-long classes with Wes Westmoreland, Roberta Rast Smith, Marty Elmore, Jason Andrew, and Katie Crawford teaching tunes from the TOTFA tune list with discussion explaining what judges look for in fiddle contests.


Lunch after the first two classes, jam afterwards.


Refund policy:
Cancellation before January 28, 2023 will result in a full refund.
Cancellation after January 28, 2023 will result in a 50% refund.
If we are unable to host the workshop due to bad weather conditions, we will give everyone a 100% refund.


To host this workshop, we must have a minimum of 10 people sign up, and unfortunately the space does not allow more than about 30 people to sign up. If we fill up, another email will be sent out saying as such so everyone will be notified.


If you'd like to register, please fill out the TOTFA Feb Workshop Registration Form and send $50 through TOTFA Paypal with the student's name in the memo. If you prefer to pay with cash or check, you can send it in with your registration form.



    Done Gone



Bob Wills Fiddle Festival and Contest
Greenville, TX


Saturday, November 5th, 2022
Texan Theater
2712 Lee Street
Greenville, TX


*This contest is not sponsored by TOTFA, meaning it does not require its participants to be TOTFA Members and it does not have to follow the TOTFA Official Contest Rules

Gilmer Yamboree Fiddle Contest
Gilmer, TX


Saturday, October 22nd, 2022
South Side of the Courthouse Square
100 W Tyler St.
Gilmer, TX


Senior Division (65+)
1st -Tom Fonville
2nd -John Blevins
3rd -Ed Henson
4th - Cliff McCall
5th - Brent Young


Intermediate Division (36-64)
1st -Roberta Rast Smith
2nd -Wes Westmoreland
3rd -Eddie Davis
4th - Charlie Walker


Junior Division (20-35)
1st -Katie Crawford
2nd -Emilie Catlett


Novice (12-19)
1st -Clara Mitchell


Beginner (0-12)
1st -Tristan Paskvan


Grand Champion
1st -Roberta Rast Smith


Accompanist
1st -Jack Nash
2nd -Ryan Elmore



Guadalupe County Fair J. Box Roberts Fiddle Contest
Seguin, TX


Saturday, October 8, 2022
Guadalupe County Fairgrounds
Dance Pavilion
Seguin, TX


Contest Results:


(0-12)
1st - Mason Ludiker
2nd - Stella Arnold
3rd - Izzie Arnold
4th - Scarlett Arnold
5th - Violet Hamilton
6th - Lloyd Gacke
7th - Afton Halverson
8th - Asher Laming
9th - Klent Daniels


(13-18)
1st - Cash Gonzalez


(19-64)
1st - Carl Hopkins
2nd - Andrew Wilson
3rd - Wes Westmoreland
4th - Shira Ellisman
5th - Heidi Labensart
6th - Jessica Henderson
7th - Eddie Davis


(65+)
1st - Ed Henson


(Accompanist)
1st - Hyatt Hopkins
2nd - Jim Reina
3rd - Eric Amundson


Grand Champion
Champion -Andrew Wilson
Reserve Champion -Carl Hopkins


Ribbon to the oldest and youngest fiddler.



Chicken & Bread Days Heritage Festival Fiddlers Contest
Bowie, TX


Saturday, October 1, 2022
Bowie Fire Department
203 Walnut Street
Bowie, TX


Contest Results:


61+ Division
1st - Randy Elmore
2nd - Roger Klein
3rd - Eddie Davis
4th - Bill Steward
5th - Paul Simmons


0-18 Division
1st - McKenna Peterson
2nd - Georgia Halverson
3rd - Tristan Paskvan
4th - Tanner Marriott
5th - Riley Buttress
6th - Clara Mitchell
7th - Violet Hamilton
8th - Luke Moody
9th - Kira Courtright
10th - John Steward


19-40 Division
1st - Nathan Pedneault
2nd - River Lee
3rd - Rebecca Glass
4th - Katie Crawford
5th - Shira Ellisman
6th - Emilie Catlett
7th - Anna Lang
8th - Aaron Gardner


41-60 Division
1st - Wes Westmoreland
2nd - Roberta Rast
3rd - Junior Marriott
4th - Brent Frailicks
5th - Aimee Peterson


Accompanist Division
1st - Hyatt Hopkins
2nd - Anthony Mature
3rd - Jacob Johnson
4th - Nick Gillentine
5th - Terry Barnett


Twin Fiddles
1st - Wes Westmoreland & Roberta Rast Smith
2nd - Marty & Randy Elmore
3rd - Aimee & McKenna Peterson
4th - Tanner Marriott & Anna Lang


Grand Champion
(1st and 2nd place from each division)
1st - Wes Westmoreland
2nd - Roberta Rast Smith
3rd - Randy Elmore
4th - River Lee



Contest Archive

Home      Membership      Education      Support      Contact     


Website design by Ryan Elmore